Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından  19 Eylül 1921’de “Gazilik” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlamaktayız. Şanlı tarihimizi yazmak için kahramanca savaşan askerlerimize minnet duygularımızı ifade etmek açısından 19 Eylül Gaziler Günü ayrı bir önem taşımaktadır.
        Bugün tüm dünyanın hayranlıkla izlediği birlik beraberlik duygularımızın köklü tarihi din, dil, ırk ayrımı olmaksızın vatan topraklarında koyun koyuna yatan şehitlerimizin ve aynı cesaretle vatanı için canını feda etmekten çekinmeyen gazilerimizin eseridir. Şehitlik ve Gazilik, milletimiz için şereflerin en yücesidir. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın aziz milletimiz için vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile gerçekleşmiştir.
        Bu aziz milletin, 15 Temmuz'daki darbe girişimini canları pahasına engellemesi, kendi iradesine sahip çıkması, gaza bilincinin ne denli önemli olduğunun en önemli göstergesidir. Milletimizin bekası, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, Malazgirt’te, Miryokefalon’da, Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da, Güneydoğu Anadolu bölgemiz başta olmak üzere 30 yılı aşkın bir süredir terör örgütlerine karşı ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde de tüm Türkiye’de verilen mücadeleyi iyi anlatmalı, bu aziz vatan uğrunda gösterilen fedakârlığı öğretmeliyiz.
        Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize de sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.
 
                                                                                                                                                                                       ZİKRULLAH ERDOĞAN
                                                                                                                                                                                    AĞAÇÖREN KAYMAKAMI